Jaki sznurek do makramy wybrać, sznurki do makramy rodzaje, idealny sznurek bawełniany do makramy

GRUBOŚCI SZNURKÓW - Jaki sznurek do makramy wybrać?

Rozpoczynasz przygodę z makramą i stajesz przed wyborem pierwszego sznurka? Robisz nowy projekt i nie jesteś pewna jaki sznurek do makramy wybrać, aby spełnił Twoje oczekiwania?  Wybór odpowiedniego nie jest łatwy, szczególnie, jeśli nigdy wcześniej nie miałaś w dłoni danego rodzaju czy grubości sznurka.

W tym artykule znajdziesz kilka podpowiedzi jaki sznurek będzie najlepszy do Twojego najnowszego projektu, a na końcu mam dla Ciebie niespodziankę – listę projektów wraz z rodzajem sznurka jaki będzie najlepszy do jego stworzenia!

 

Sznurek do makramy - który wybrać?

To wbrew pozorom nie jest pytanie, na które znajdziesz 

Jaki sznurek do makramy najlepszy

jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wiele zależy od Twoich preferencji, od projektu, który chcesz wykonać (czy ma to być torebka czy firanka?) i od efektu jaki chciałabyś uzyskać. 

Dziś skupimy się na dobrze odpowiedniej grubości sznurka - więcej o rodzajach sznurków do makramy i ich charakterystyce przeczytasz w artykule "Jaki sznurek do makramy wybrać? (cz.1) Wady i zalety sznurków do makramy."

 

Sznurki do makramy dzielimy na trzy podstawowe kategorie:

- sznurki plecione (w tym tkany)

- sznurki skręcane

- sznurki 3PLY (potrójnie skręcane)

 

Generalnie im większy projekt tym grubszego sznurka do niego używasz, ale! (tak musi być odstępstwo od reguły) – rzadko używa się w makramie sznurków 9mm, zwykle kończy się na 5mm. Dlaczego? Dowiesz się już za chwilę! 

 

Sznurki cienkie – 1,5 – 2mm

Sznurki do makramy bawełniane cienkie o grubościach 1,5-2mm idealnie sprawdzą się

jaki sznurek do makramy wybrać, sznurek do makramy 1.5..

w małych pracach, gdzie zależy nam na efekcie drobnego, koronkowego wzoru. Co możesz z nich zrobić? Makramową biżuterię, bransoletki, kolczyki, paski, opaski, lampiony, zakładki do książek, breloczki lub wykorzystać jako dodatek do makramowych aniołków czy laleczek. Oczywiście to nie koniec listy i sznurek o tej grubości możesz równie dobrze wykorzystać w większych projektach (np. w mandalach – mnóstwo pracy, ale efekt zniewalający), a sama wykorzystałam go podczas tworzenia makramowej tęczy (do owijania lin będących rdzeniem tęczy) i do ozdoby ściennej, którą widzisz na zdjęciu (sznurek 1,5mm Bobbiny - Naturalny).

Mikromakrama

W mikromakramie wykorzystuje się jeszcze inny rodzaj sznurków – są to zwykle sznurki o grubości 0,4-1mm, nylonowe, poliestrowe lub woskowane. Techniką mikromakramy tworzona jest najczęściej biżuteria – efektowne bransolety, naszyjniki i kolczyki. W sznurki do mikromakramy znajdziesz najczęściej w sklepach z półfabrykatami do tworzenia biżuterii.

 

jaki sznurek do makramy wybrać, Mikromakrama

Sznurek 3mm

Ze sznurka 3mm możesz już spokojnie stworzyć makramę ścienną, makramową torebkę, sowę, kwietnik czy łapacz snów. Sznurki 3mm dają naprawdę ładny efekt w makramie – wzory są drobniejsze niż te wykonane przy użyciu sznurków 5mm, ale nadal wyraźne.

Sznurek pleciony 3mm idealnie sprawdza się w pracach średniej wielkości (np. makramach na drążkach do ok. 60 cm, kwietnikach na doniczki o średnicy do ok. 20cm średnicy, torebkach kopertówkach, zazdroskach, poszewkach na poduszki itp.)

To najpopularniejsza grubość sznurków skręcanych –  trzymilimetrowe sznurki są najchętniej wybierane do tworzenia makramowych liści, ozdób świątecznych i aniołków. Zrobisz z nich także breloki, lampiony i makramy ścienne w stylu boho.

Sznurki 3PLY dają bardziej ozdobny efekt od sznurków plecionych i skręcanych. Nie rozciągają się i możesz je rozpleść (żeby otrzymać efekt fal) lub nawet zupełnie rozczesać.

jaki sznurek do makramy wybrać, makrama ze sznurka skręcanego
jaki sznurek do makramy wybrać, sznurek skręcany 3mm podkładki
jaki sznurek do makramy wybrać, dekoracje ze sznurka na boże narodzenie
jaki sznurek do makramy wybrać, sznurek do makramy skręcany na listki
jaki sznurek do makramy wybrać, kwietnik ze sznurka

 

Sznurek 5mm

Sznurek pleciony 5mm – jest jednym z najpopularniejszych sznurków do makramy, poleca się go szczególnie osobom początkującym, ponieważ praca na nim idzie sprawnie i szybko widzimy jej efekty. Wykorzystasz go do stworzenia makram ściennych, torebek, poszewek, kwietników itd. Sznurek pleciony 5mm wybierz jako swój pierwszy sznurek do makramy. Na nim najłatwiej nauczysz się podstawowych splotów, a w razie pomyłki łatwo rozwiążesz supełki. Sznurek pleciony możesz także zastąpić sznurkiem tkanym - ten rodzaj sznurka idealnie sprawdzi się w pracach, które chcesz, żeby się nie rozciągały pod wpływem ciężaru i tam, gdzie chciałabyś nieco rozczesać końce pracy, żeby nadać im charakteru boho.

Sznurek skręcany 5mm – jest chętnie wybierany do dużych makramowych liści – wychodzą wtedy puszyste i pełne

Sznurek 3PLY 5mm – to mój wybór na huśtawki – dzięki swojej grubości mam pewność, że sznurek nie pęknie pod ciężarem osoby korzystającej z huśtawki, a potrójne skręcenie zapewnia stabilność i odporność na rozciąganie.

 

jaki sznurek do makramy wybrać, sznurek pleciony 5mm
jaki sznurek do makramy wybrać, siatka ze sznurka
jaki sznurek do makramy wybrać, skrzydła ze sznurka 5mm
jaki sznurek do makramy wybrać, żyrandol ze sznurka
jaki sznurek do makramy wybrać, sznurek do makramy 5mm

Sznurek 9mm

To już prawdziwy grubasek. Sznurek 9mm, wbrew pozorom nie jest używany do dużych prac (np. do makramowych firan czy ścianek ślubnych) – ponieważ jest na to stanowczo… za gruby!

Sznurek pleciony 9mm jest za to chętnie wykorzystywany do szydełkowania. Wychodzą z niego piękne torebki, sznurkowe shoperki, czy torby plażowe. Spotkasz go też w sznurkowych chmurkach i szydełkowych koszach Mojżesza dla niemowląt. 

Sznurek skręcany 9mm jest idealny, gdy masz do zrobienia puszyste, duże chwosty lub aniołki, których sukienki musisz rozczesać – sznurek 9mm praktycznie rozczesuje się sam – wystarczy naprawdę kilka pociągnięć szczotką i gotowe! To dużo wygodniejsze od mozolnego rozkręcania i rozczesywania sznurków 3mm. Wykorzystasz go także w modnych makatkach.

Sznurek 3PLY 9mm świetnie wygląda w nowoczesnych pracach, w makatkach, w geometrycznych wzorach, prostych kwietnikach na duże donice, a nawet wykorzystany jako ozdobna balustrada przy schodach.

 
jaki sznurek do makramy wybrać, Sznurek do makramy Bobbiny 9mm

Sznurek sznurkowi nierówny…

W teorii każdy sznurek powinien być jednakowej grubości, niezależnie od producenta -  w końcu 3mm to 3mm, jednak praktyka pozuje, że nie do końca to się sprawdza. Rzeczywista grubość sznurka zależy od wielu parametrów i ustawień maszyny na której jest on tworzony. Każdy producent ma nieco inny splot sznurka, sznurki na rdzeniach poliestrowych są nieco grubsze niż na rdzeniach bawełnianych, a do tego dochodzą różne partie przędzy, która potrafi różnić się grubością w zależności od koloru i aktualnej dostawy (te różnice są minimalne, ale się zdarzają). Sznurki skręcane mają różny stopień skrętu, jedne lepiej będą się nadawały do wyplatania, inne do rozczesywania, ponieważ będą ciaśniej lub luźniej skręcone. (Podpowiem Ci, że sznurki skręcane z Lovely Cottons są skręcone nieco luźniej, dzięki czemu łatwiej je rozczeszesz, za to sznurki z Bobbiny i boho są skręcone mocniej i będą idealne do wyplatania z nich makram, podkładek itp.)

Rozpoczynając przygodę z makramą dobrze, żebyś przetestowała różne sznurki od różnych producentów – dzięki temu przekonasz się jaki jest dla Ciebie najlepszy i na jakim najwygodniej Ci się pracuje.

 

Mój sznurek – mój wybór

Poniżesz znajdziesz listę najchętniej wybieranych sznurków do makramy w zależności od projektu, ale czy to znaczy, że wybierając inny sznurek popełniasz błąd? Oczywiście że nie! W makramie nie ma jakichś odgórnych reguł, każdy sznurek, dzięki któremu wykonasz daną pracę i będziesz z niej zadowolona – jest dobry! Co więcej możesz dzięki temu wyrobić sobie swój styl w makramie i zachwycać oryginalnością!

 

jaki sznurek do makramy wybrać, sznurek do makramy

Więcej o rodzajach sznurków do makramy - ich wadach i zaletach przeczytasz w artykule Jaki sznurek do makramy wybrać? Wady i zalety sznurków do makramy.

 

 JAKI SZNUREK DO MAKRAMY WYBRAĆ?

Makrama ścienna mała – sznurek 3 lub 5mm (w zależności od efektu jaki chcesz uzyskać – pleciony, skręcany lub 3PLY)

Makrama ścienna duża – 5mm (w zależności od efektu jaki chcesz uzyskać – pleciony, skręcany lub 3PLY)

Abażur – 3mm lub 5mm (w zależności od efektu jaki chcesz uzyskać – pleciony, skręcany lub 3PLY)

Aniołek, laleczka – 3mm skręcany 

Bieżnik - 3mm (najczęściej wybierany jest sznurek pleciony)

Biżuteria – sznurki do mikromakramy lub 1,5 – 2mm skręcane

Brelok – 3mm (w zależności od efektu jaki chcesz uzyskać – pleciony, skręcany lub 3PLY - najpraktyczniejszy jest pleciony)

Choinka pleciona – 3 lub 5mm (w zależności od wielkości - najczęściej wybierany jest sznurek pleciony)

Drzewko szczęścia na obręczy 30cm i większej – 3mm (w zależności od efektu jaki chcesz uzyskać – pleciony, skręcany lub 3PLY)

Firana – 3mm (najczęściej wybierany jest sznurek pleciony)

Huśtawka dla dziecka na drewnianym stelażu – 3 lub 5mm (najczęściej wybierany jest sznurek pleciony, ale polecam tkany lub 3PLY)

Huśtawka typu bocianie gniazdo – 5mm (najczęściej wybierany jest sznurek 3PLY lub poliestrowy pleciony)

Kwiaty – 3mm (najczęściej wybierany jest sznurek pleciony)

Kwietnik na duże doniczki – 5 lub 9mm (skręcany, 3PLY, tkany)

Kwietnik na małe i średnie doniczki – 3 lub 5mm (w zależności od efektu jaki chcesz uzyskać – pleciony, skręcany lub 3PLY)

Lampion – 2 lub 3mm (najczęściej wybierany jest sznurek skręcany)

Łapacz snów boho – 3mm (najczęściej wybierany jest sznurek skręcany)

Łapacz snów geometryczny – 3mm (najczęściej wybierany jest sznurek pleciony)

Makramowe listki – 3 lub 5mm skręcany (częściej wybierany jest 3mm)

Ozdoby świąteczne, śnieżynki – 3mm skręcany

Sowa na obręczy 20cm – 3mm (najczęściej wybierany jest sznurek pleciony)

Sowa na obręczy 30cm i większej – 5mm (najczęściej wybierany jest sznurek pleciony)

Ścianka ślubna – 5mm (najczęściej wybierany jest sznurek pleciony)

Torebka kopertówka – 3mm lub 5mm (najczęściej wybierany jest sznurek pleciony)

Torebka shoperka – 5mm (najczęściej wybierany jest sznurek pleciony)

Zakładka do książki – 1,5mm lub 2mm (w zależności od efektu jaki chcesz uzyskać – pleciony, skręcany lub 3PLY)

Zazdroska – 3mm (najczęściej wybierany jest sznurek pleciony)

 

 

jaki sznurek do makramy kupić

 

Mam nadzieję, że ta lista będzie pomocna przy wyborze sznurka do Twojego najnowszego makramowego projektu!

Daj znać w komentarzu z jakiego sznurka ostatnio robiłaś pracę i czy się sprawdził w tej roli idealnie?

 

Miłego wyplatania!

Kasia z wstyluboho.

 

 

 

Powrót do blogu

2 komentarze(-y)

Bardzo dziekuje za super pomocny blog.
Jestem totalnym amatorem i dzieki twoim wyjasnieniom, bede wiedziala( bez dodatkowych kosztow zwiazanhch z poszukiwaniami idealnego sznurka) jaki sznurek powinnam wybrac.
Czy masz , moze jakis kanal, na ktorym pokazujesz techniki placenia i jak nalezy wykonac poszczegolne prace type torebka, hustawka bieznik…itp?
Pozdrawiam serdecznie.

Monika

Zaczynam przygodę z makramą i plecenie idzie dobrze, ale mam problem z wyborem sznurka do aniołków, piórek itp. nie chodzi mi o bawełniany, potrzebuje konkretu jaki to ma być sznurek by był taki sznywny i ładnie się rozczesywał. Czytałam konopny, jutowy, ale nie potrafię określić online który jest właściwy, może jakaś podpowiedź? Dziękuję

Beluczi

Zostaw komentarz