SZNUREK 3PLY - sznurek do makramowych huśtawek

SZNUREK 3PLY - sznurek do makramowych huśtawek

Sznurek bobbiny 3ply sznurek do huśtawki, sznurek do kwietnika

Sznurek do makramy potrójnie skręcany - 3PLY

Sznurek 3PLY na niezwykła fakturę, która nadaje niepowtarzanego uroku Twojej makramie! Jego potrójny splot możesz łatwo rozpleść i rozczesać, dzięki czemu uzyskasz efektowne, lekko pofalowane wykończenie.


Jak wygląda sznurek 3PLY?

Sznurek potrójnie skręcany 3PLY wyglądem przypomina cienką linę żeglarską. Jest skręcony z trzech "rdzeni" dzięki czemu jest najbardziej wytrzymały, nie rozciąga się i dobrze znosi obciążenie. 
Podobnie jak poprzednie dwa, możemy go najczęściej spotkać w grubościach 3mm, 5mm i 9mm. 

 

Bobbiny sznurek, 3ply, najlepszy sznurek do makramy, najładniejszy sznurek do makramy


To właśnie z tego sznurka najlepiej robić makramowe huśtawki, hamaki, kwietniki na duże kwiaty czy inne prace, które mają być poddawane obciążeniu. Możesz go rozczesać, powstaną wtedy delikatne fale, jak po rozpleceniu warkocza, a po dłuższym czesaniu lub potraktowaniu go prostownicą (tak, sznurki bawełniane możesz wyprostować prostownicą lub żelazkiem, ale uważaj na sznurki z np. złotą lub srebrną poliestrową nitką), staną się gładkie. 

Ze względu na proces produkcji jest najdroższym ze sznurków do makramy, ale też daje najciekawszy efekt wizualny. Sznurek 3PLY, podobnie jak skręcany pojedynczo, dobrze jest zabezpieczyć na końcach taśmą, żeby zapobiec jego rozwarstwianiu się podczas pracy. Jeszcze kilka lat temu ten rodzaj sznurka był najtrudniej dostępnym sznurkiem na rynku, na szczęście w tej chwili możesz go kupić w różnych wielkościach i całej gamie kolorystycznej!

 

sznurek 3ply, sznurek do huśtawki, sznurek na makramowe huśtawki

Zalety sznurka 3PLY

 • Wygląd - jest bardzo charakterystyczny i efektowny. Dodaje makramie niepowtarzalności 
 • Można go rozkręcić i rozczesać - w prosty sposób możesz rozkręcić sznurek i stworzyć np. włosy w makramowym aniołku - otrzymasz wtedy efektowne fale - lub nawet rozczesać sznurek i zrobić chwosty lub listki
 • Wytrzymały - utrzyma duży ciężar, dzięki czemu wykorzystasz go przy tworzeniu makramowej huśtawki lub hamaka
 • Nie rozciąga się - jest skęcony jak lina, przez to przce z niego zrobione nie naciągają się pod wpływem ciężaru

Wady sznurka 3PLY

  • Rozkręca się - podczas wyplatania makramy, sznurek na końcach traci swój potrójny splot, rozkręca się - w większych projektach każdą końcówkę sznurka dobrze jest zabezpieczyć taśmą klejącą (którą później odkleisz), związać supełek lub skleić np. klejem Magic
  • Trudno go rozsupłać - jest dość trudnym sznurkiem, jeśli chodzi o pomyłki czy różnego rodzaju zmiany w trakcie wyplatania. Co prawda "wybacza błędy" bardziej niż sznurek skręcany, ale i tak podczas rozplątywania źle związanego węzła może się rozwarstwić
  • Cena - ze względu na proces produkcji, jest to najdroższy sznurek do wyplatania makram. 

   sznurek 3ply, sznurek do huśtawek, sznurek do makramy, sznurek do kwietnika

  Jaki sznurek wybrać do makramowej huśtawki?

  Sezon letni zbliża się wielkimi krokami! Jeśli szukasz sznurka idealnego do makramowych huśtawek, polecam Ci nasz sznurek boho Classic 3PLY 5mm. Sznurek potrójnie skręcany o grubości 5mm jest wystarczająco mocno, by nie zerwać się pod wpływem ciężaru człowieka.

  Przy robieniu makramowej huśtawki pamiętaj przede wszystkim o zasadach bezpieczeństwa! Nikt nie chciałby nabić sobie kilku siniaków po chwili beztroskiego bujania! Liny na których wieszasz huśtwakę musza być linami przeznaczonymi do przenoszenia obciążeń - taka lina musi być testowana na siły zrywające i powinna mieć określony ciężar, który może udźwignąć - nigdy nie wieszaj makramowej huśtawki na samych sznurkach do makramy!!! To niebezpieczne i może skończyć się tragicznie! Jeśli chcesz, możesz umieścić linę wewnątrz, a opleść ją makramowymi splotami od zewnątrz, tak, aby lina spełniała swoją funkcję przenoszenia ciężaru, a jednocześnie była estetyczna. Używaj też krętlików, haków, obejm i innych metalowych elementów, które są przeznaczone do huśtawek - to ważne!  

  Jeśli robisz pierwszy raz huśtawkę, to wiedz, że nie jest to najłatwiejszy projekt i zajmie on sporo dni pracy i setki metrów sznurka (oczywiście zależy to od stopnia skomplikowania Twojego projektu, ale jednak to dość "sznurkożerna" praca), ale efekt na pewno będzie spektakularny!

   

  Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w Twojej drodze z makramą i sprawi, że będziesz czuła się pewniej wybierając idealny sznurek do swojego najnowszego projektu!

   

  Miłego wyplatania!

  Kasia z wstyluboho.

  Powrót do blogu

  Zostaw komentarz