SZNUREK SKRĘCANY - jaki sznurek do makramowych listków?

SZNUREK SKRĘCANY - jaki sznurek do makramowych listków?

Sznurek do rozczesywania, sznurek do listków, sznurek skręcany do makramy, bobbiny, lovelycottons

Rozpoczynasz swoją przygodę z makramą i zastanawiasz się jaki sznurek wybrać, gdy chcesz stworzyć puszyste makramowe liście? Czy ten sznurek będzie dobry, jeśli rozpoczynam przygodę z makramą?

Ten wpis wszystko Ci wyjaśni!

 

Wyróżniamy trzy rodzaje sznurków do makramy:

 

sznurek skręcany dobra jakość, dobry sznurek skrecany do makramy, makrama

Każdy z nich występuje w kilku grubościach. Najpopularniejsze to 3mm i 5mm. Od niedawna na rynku każdy z nich dostaniecie również w grubości 9mm.  

 

 

 

 

 

Jeśli chcesz zgłębić temat poszczególnych rodzajów sznurków - zajrzyj do moich pozostałych wpisów!

 

 

 

 

 

 

Sznurek skręcany 


Sznurek skręcany pojedynczo składa się z kilkudziesięciu skręconych ze sobą włókien. Występuje w różnych grubościach: 1,5mm, 2mm, 3mm, 5mm i
9mm. Jest delikatniejszy i bardziej miękki od sznurka plecionego. W
przeciwieństwie do sznurka plecionego nie rozciąga się, jest zatem bardziej
wytrzymały i odpowiedni do projektów, które wymagają obciążenia.

sznurek do listków, sznurek do rozczesywania, sznurek skręcany bobbiny, lovely cottons

Przyznam, że na początku mojej przygody to właśnie on przykuł najbardziej moją uwagę, a makramowe liście i pióra skradły moje serce - właśnie przy takich projektach sprawdza się on najlepiej. Największe wrażenie robiły na mnie sznurki skręcone z kilku kolorów - piękne!

 

Wspaniale wygląda w dużych makramach ściennych, nadaje im nieco dzikości i charakteru boho. Możesz z niego zrobić puszyste chwosty, listki, podkładki pod kubek czy ozdoby świąteczne, ale tu musisz wiedzieć i pamiętać o jednej
rzeczy- ten rodzaj sznurka będzie się rozwarstwiał przy wyplataniu, a
rozplątanie węzła będzie znacznie trudniejsze niż z w przypadku sznurka
plecionego.
Jest to sznurek nieco bardziej "zaawansowany" i raczej nie poleciłabym go do nauki pierwszych węzłów.


Jednym ze sznurków skręcanych z jakim mogłaś mieć do tej pory do czynienia jest tzw. sznurek wędliniarski. Możesz go kupić np. w sklepie wielobranżowym lub markecie budowlanym. Jest zwykle dość tani (chociaż warto sobie przeliczyć cenę na 100m) i ze względu na swoją dostępność często jest pierwszym sznurkiem, z którego wyplata się makramowe supełki. Niestety nie jest to najlepszy wybór i nie mając porównania z innymi sznurkami do makramy można się łatwo zrazić do tego rodzaju rękodzieła.

Sznurek wędliniarski jest zwykle skręcony z kilku bawełnianych włókien - ok. 10 - po rozczesaniu nie uzyskasz z niego puszystych frędzelków, bo jest to fizycznie niemożliwe. 

Im większa ilość włókien z których jest skręcony sznurek - tym po rozczesaniu będzie bardziej puszyty. Dobre jakościowo sznurki skręcane mają powyżej 45 włókien (w grubości 3mm).

Polecam Ci szczególnie sznurki, które możesz dostać w naszym sklepie - osobiście sprawdzam ich jakość i po prostu nie sprowadzam sznurków, które są moim zdaniem słabe jakościowo. 

 

sznurek do listków, bobbiny, lovely cottons, sznurek skrecany

Sznurek do rozczesywania

Sznurki skręcane nie są jednakowe - każdy producent pracuje na innych maszynach, działających podobnie i na tej samej zasadzie (w końcu produkują ten sam rodzaj sznurka), ale u każdego finalny produkt nieco się od siebie różni - różnice zauważysz przede wszystkim w grubości, stopniu skręcenia i ilości włókien z jakich sznurek jest skręcony.

 

Sznurki Lovely Cottons i Łowiczanka

Do rozczesywania polecam szczególnie sznurki Lovely Cottons i Łowiczanka - te sznurki są słabiej skręcone, łatwo się rozwarstwiają i są skręcone z wielu włókien, dzięki czemu uzyskasz ładny, puszysty efekt. 

Sznurki przez to, że są słabiej skręcone, sprawiają wrażenie grubszych - mimo, że są opisywane jako 3mm, faktycznie mają ok. 4mm. Ze względu na to, że są słabiej skręcone, nieco gorzej się z nich wyplata węzełki (to moje osobiste odczucie, Ty, oczywiście możesz je uwielbiać). 

Są idealne do tworzenia z nich makramowych listków, sukienek aniołków i laleczek, chwostów

łowicxzanka sznurek skręcany do makramy 3mm, sznurek do listków, sznurek do rozczesywania    Lovely cotton sznurek skrecany do makramy

 

Sznurki Bobbiny i boho Classic

Sznurki Bobbiny i boho Classic są sznurkami mocno skręconymi, przez co ich rozczesywanie jest nieco trudniejsze, ale oczywiście szczotka i grzebień do makramy radzą sobie z tym świetnie! Sznurki Bobbiny i boho Classic mają faktycznie 3mm grubości, gdy są nawinięte na szpulę, ale podczas pracy nabierają objętości. 

Sznurki Bobbiny są sznurkami cieszącymi się certyfikatem Oeko-Tex Standard 100 w klasie I, co oznacza, że mogą być bezpiecznie stosowane nawet w produktach dla dzieci do lat 3.

Sznurki Bobbiny uzyskały także certyfikat Global Recycled Standard (GRS). Więcej o recyklingu bawełny, której używają do tworzenia sznurków przeczytasz na ich stronie:  Recykling Bobbiny

Jeśli zachwyciły Cię kolory, a w planie masz dużo czesania skorzystaj ze sznurków 5mm lub nawet 9mm.

   

sznurek skręcany do makramy boho classic sznurek naturalny, sznurek do listków   Bobbiny sznurek naturalny skręcany do makramy, sznurek do listków 


ZALETY SZNURKA SKRĘCANEGO

  • Łatwy w rozczesywaniu - stworzysz z niego np. chwosty czy modne makramowe liści
  • Miękki i puszysty - doda to uroku i nieokiełznanego stylu boho Twoim pracom
  • Wytrzymały - nie jest elastyczny jak sznurek pleciony, lepiej wytrzyma ciężar i nie będzie się odkształcał 


WADY SZNURKA SKRĘCANEGO

  • Rozwarstwia się - podczas wyplatania sznurek traci swoja formę, a pojedyncze nitki mogą się plątać i utrudniać wyplatanie.
  • Trudny do rozplątania - podczas pomyłki ciężko będzie go rozplątać ze względu na jego rozwarstwienie
  • Chłonie wilgoć, co może powodować, że mimo zabezpieczenia np. lakierem - sznurek będzie się ponownie skręcał.

 

listki ze sznurka, sznurek do makramy, makrama liście, makrama piórka, makrama podkładki, jaki sznurek do makramy na początek

Tani sznurek do makramy - uważaj na okazje!

Im więcej włókien i im lepszej jakości bawełna - tym sznurek skręcany jest droższy, dlatego jeśli szukasz dobrego sznurka do rozczesywania, to nie szukaj ofert w popularnym serwisie aukcyjnym na "A", gdzie najszybciej możesz natrafić na sznurkowe okazje typu "200m za 15zł", bo szkoda Twoich 15zł. Takie sznurki rwą się przy rozczesywaniu, są skręcone z grubych włókien (czasem widać to na zdjęciach produktowych), nie uzyskasz tu efektu puszystości i lekkości, który podziwiasz na zdjęciach prac prezentowanych przez inne makramowe rękodzielniczki.

W ofercie sznurka są zwykle wstawione pod spodem zdjęcia ładnych prac - gwarantuję Ci, że w zdecydowanej większości nie są to prace wykonane z prezentowanego sznurka, tylko losowe zdjęcia prac, dostępne w Internecie za darmo (tzw. zdjęcia stockowe), wstawione tam po to, żeby zachęcić Cię do zakupu i zaprezentować ogólnie technikę makramy.

 

Gdzie kupić dobre sznurki do makramy?

Jeśli szukasz dobrych jakościowo sznurków do makramy, zajrzyj do mojego sklepu www.wstyluboho.pl, gdzie znajdziesz świetne sznurki skręcane także w małych motkach po 25m, dzięki czemu nie musisz kupować od razu całej 100-metrowej szpuli. Jeśli chcesz zrobić swoje pierwsze makramowe listki czy podkładki, taka ilość w zupełności Ci wystarczy, a przy okazji poznasz mnóstwo kolorów i zakochasz się w sznurkach skręcanych podobnie jak ja!

 

 

sznurki ma metry, sznurki do makramy na metry, sznurki skręcane mniej niż 100m, sznurki mała ilość
Powrót do blogu

Zostaw komentarz