
Rozpoczynasz swoją przygodę z makramą i zastanawiasz się jaki sznurek wybrać, gdy chcesz stworzyć puszyste makramowe liście? Czy ten sznurek będzie dobry, jeśli rozpoczynam przygodę z makramą?
Ten wpis wszystko Ci wyjaśni!
Wyróżniamy trzy rodzaje sznurków do makramy:
-
sznurki plecione (w tym tkany)
-
sznurki skręcane (pojedynczo skręcane)
-
sznurki 3PLY (potrójnie skręcane)

Każdy z nich występuje w kilku grubościach. Najpopularniejsze to 3mm i 5mm. Od niedawna na rynku każdy z nich dostaniecie również w grubości 9mm.
Jeśli chcesz zgłębić temat poszczególnych rodzajów sznurków - zajrzyj do moich pozostałych wpisów!
Sznurek skręcany
Sznurek skręcany pojedynczo składa się z kilkudziesięciu skręconych ze sobą włókien. Występuje w różnych grubościach: 1,5mm, 2mm, 3mm, 5mm i
9mm. Jest delikatniejszy i bardziej miękki od sznurka plecionego. W
przeciwieństwie do sznurka plecionego nie rozciąga się, jest zatem bardziej
wytrzymały i odpowiedni do projektów, które wymagają obciążenia.

Przyznam, że na początku mojej przygody to właśnie on przykuł najbardziej moją uwagę, a makramowe liście i pióra skradły moje serce - właśnie przy takich projektach sprawdza się on najlepiej. Największe wrażenie robiły na mnie sznurki skręcone z kilku kolorów - piękne!
Wspaniale wygląda w dużych makramach ściennych, nadaje im nieco dzikości i charakteru boho. Możesz z niego zrobić puszyste chwosty, listki, podkładki pod kubek czy ozdoby świąteczne, ale tu musisz wiedzieć i pamiętać o jednej
rzeczy- ten rodzaj sznurka będzie się rozwarstwiał przy wyplataniu, a
rozplątanie węzła będzie znacznie trudniejsze niż z w przypadku sznurka
plecionego.
Jest to sznurek nieco bardziej "zaawansowany" i raczej nie poleciłabym go do nauki pierwszych węzłów.
Jednym ze sznurków skręcanych z jakim mogłaś mieć do tej pory do czynienia jest tzw. sznurek wędliniarski. Możesz go kupić np. w sklepie wielobranżowym lub markecie budowlanym. Jest zwykle dość tani (chociaż warto sobie przeliczyć cenę na 100m) i ze względu na swoją dostępność często jest pierwszym sznurkiem, z którego wyplata się makramowe supełki. Niestety nie jest to najlepszy wybór i nie mając porównania z innymi sznurkami do makramy można się łatwo zrazić do tego rodzaju rękodzieła.
Sznurek wędliniarski jest zwykle skręcony z kilku bawełnianych włókien - ok. 10 - po rozczesaniu nie uzyskasz z niego puszystych frędzelków, bo jest to fizycznie niemożliwe.
Im większa ilość włókien z których jest skręcony sznurek - tym po rozczesaniu będzie bardziej puszyty. Dobre jakościowo sznurki skręcane mają powyżej 45 włókien (w grubości 3mm).
Polecam Ci szczególnie sznurki, które możesz dostać w naszym sklepie - osobiście sprawdzam ich jakość i po prostu nie sprowadzam sznurków, które są moim zdaniem słabe jakościowo.

Sznurek do rozczesywania
Sznurki skręcane nie są jednakowe - każdy producent pracuje na innych maszynach, działających podobnie i na tej samej zasadzie (w końcu produkują ten sam rodzaj sznurka), ale u każdego finalny produkt nieco się od siebie różni - różnice zauważysz przede wszystkim w grubości, stopniu skręcenia i ilości włókien z jakich sznurek jest skręcony.
Sznurki Lovely Cottons i Łowiczanka
Do rozczesywania polecam szczególnie sznurki Lovely Cottons i Łowiczanka - te sznurki są słabiej skręcone, łatwo się rozwarstwiają i są skręcone z wielu włókien, dzięki czemu uzyskasz ładny, puszysty efekt.
Sznurki przez to, że są słabiej skręcone, sprawiają wrażenie grubszych - mimo, że są opisywane jako 3mm, faktycznie mają ok. 4mm. Ze względu na to, że są słabiej skręcone, nieco gorzej się z nich wyplata węzełki (to moje osobiste odczucie, Ty, oczywiście możesz je uwielbiać).
Są idealne do tworzenia z nich makramowych listków, sukienek aniołków i laleczek, chwostów
Sznurki Bobbiny i boho Classic
Sznurki Bobbiny i boho Classic są sznurkami mocno skręconymi, przez co ich rozczesywanie jest nieco trudniejsze, ale oczywiście szczotka i grzebień do makramy radzą sobie z tym świetnie! Sznurki Bobbiny i boho Classic mają faktycznie 3mm grubości, gdy są nawinięte na szpulę, ale podczas pracy nabierają objętości.
Sznurki Bobbiny są sznurkami cieszącymi się certyfikatem Oeko-Tex Standard 100 w klasie I, co oznacza, że mogą być bezpiecznie stosowane nawet w produktach dla dzieci do lat 3.
Sznurki Bobbiny uzyskały także certyfikat Global Recycled Standard (GRS). Więcej o recyklingu bawełny, której używają do tworzenia sznurków przeczytasz na ich stronie: Recykling Bobbiny
Jeśli zachwyciły Cię kolory, a w planie masz dużo czesania skorzystaj ze sznurków 5mm lub nawet 9mm.
ZALETY SZNURKA SKRĘCANEGO
- Łatwy w rozczesywaniu - stworzysz z niego np. chwosty czy modne makramowe liści
- Miękki i puszysty - doda to uroku i nieokiełznanego stylu boho Twoim pracom
- Wytrzymały - nie jest elastyczny jak sznurek pleciony, lepiej wytrzyma ciężar i nie będzie się odkształcał
WADY SZNURKA SKRĘCANEGO
- Rozwarstwia się - podczas wyplatania sznurek traci swoja formę, a pojedyncze nitki mogą się plątać i utrudniać wyplatanie.
- Trudny do rozplątania - podczas pomyłki ciężko będzie go rozplątać ze względu na jego rozwarstwienie
- Chłonie wilgoć, co może powodować, że mimo zabezpieczenia np. lakierem - sznurek będzie się ponownie skręcał.

Tani sznurek do makramy - uważaj na okazje!
Im więcej włókien i im lepszej jakości bawełna - tym sznurek skręcany jest droższy, dlatego jeśli szukasz dobrego sznurka do rozczesywania, to nie szukaj ofert w popularnym serwisie aukcyjnym na "A", gdzie najszybciej możesz natrafić na sznurkowe okazje typu "200m za 15zł", bo szkoda Twoich 15zł. Takie sznurki rwą się przy rozczesywaniu, są skręcone z grubych włókien (czasem widać to na zdjęciach produktowych), nie uzyskasz tu efektu puszystości i lekkości, który podziwiasz na zdjęciach prac prezentowanych przez inne makramowe rękodzielniczki.
W ofercie sznurka są zwykle wstawione pod spodem zdjęcia ładnych prac - gwarantuję Ci, że w zdecydowanej większości nie są to prace wykonane z prezentowanego sznurka, tylko losowe zdjęcia prac, dostępne w Internecie za darmo (tzw. zdjęcia stockowe), wstawione tam po to, żeby zachęcić Cię do zakupu i zaprezentować ogólnie technikę makramy.
Gdzie kupić dobre sznurki do makramy?
Jeśli szukasz dobrych jakościowo sznurków do makramy, zajrzyj do mojego sklepu www.wstyluboho.pl, gdzie znajdziesz świetne sznurki skręcane także w małych motkach po 25m, dzięki czemu nie musisz kupować od razu całej 100-metrowej szpuli. Jeśli chcesz zrobić swoje pierwsze makramowe listki czy podkładki, taka ilość w zupełności Ci wystarczy, a przy okazji poznasz mnóstwo kolorów i zakochasz się w sznurkach skręcanych podobnie jak ja!
