SZNUREK PLECIONY - Jaki sznurek wybrać na początku swojej przygody z makramą?

SZNUREK PLECIONY - Jaki sznurek wybrać na początku swojej przygody z makramą?


Rozpoczynasz swoją przygodę z makramą i zastanawiasz się jaki sznurek do makramy wybrać?

Wchodząc do sklepu ze sznurkami zalewa Cię fala kolorowych sznurków (i fala euforii!), przyglądając się bliżej zauważasz, że one jednak się trochę od siebie różnią, mają różne grubości i "kształty". 

Producenci sznurków wcale nie ułatwiają nam decyzji i prześcigają się w wypuszczaniu sznurkowych nowości. Trzeba też pamiętać, że istnieją inne techniki niż makrama i niektóre rodzaje sznurków czy przędzy są przeznaczone do tworzenia z nich na szydełku czy drutach, a niekoniecznie sprawdzą się w makramie.

Dziś poznasz wady i zalety sznurków plecionych, niech nie mają przed tobą tajemnic!

Jaki sznurek do makramy wybrać, sznurki do makramy sklep


Wyróżniamy trzy rodzaje sznurków do makramy:

 

Każdy z nich występuje w kilku grubościach. Najpopularniejsze to 3mm i 5mm. Od niedawna na rynku każdy z nich dostaniecie również w grubości 9mm.  

 

Więcej o grubościach sznurków przeczytasz w artykule "Jaki sznurek do makramy wybrać?" Tam też znajdziesz listę makramowych projektów i najchętniej wybieranych sznurków do ich stworzenia.

 

sznurek do makramy pleciony

Sznurek do makramy pleciony


Na pytanie „Jaki sznurek do makramy dla początkujących?” odpowiedź brzmi – sznurek pleciony. Oczywiście możesz użyć dowolnego sznurka, który masz w domu, ale na sznurku plecionym będzie Ci po prostu najłatwiej nauczyć się pierwszych splotów.

Dlaczego sznurek pleciony? Przede wszystkim dlatego, że nie straszne mu nasze błędy, które jak wiemy mogą się zdarzać na początku. Bez problemu rozplączemy źle zawiązany węzeł i zaczniemy jeszcze raz. Dodatkowo jest to sznurek, który się nie rozwarstwia i zachowuje swój splot, dzięki czemu podczas wyplatania nie będą Ci przeszkadzać pojedyncze nitki czy rozkręcające się końce. Ważnym argumentem jest też cena - dobre jakościowo sznurki plecione kupisz już za ok. 25zł za motek 100m, dlatego nie musisz dużo inwestować, aby rozpocząć wyplatanie swoich pierwszych makram.

pierwsza makrama sznurek pleciony

 

Jak wygląda sznurek pleciony?

 • sznurek pleciony wyglądem przypomina okrągłą, bawełnianą sznurówkę
 • Najczęściej występuje w grubościach 3mm i 5mm, ale znajdziesz także 4mm i 9mm 
 • ze względu na sposób produkcji - nie można go rozczesać, (przez co nie zrobisz z niego np. makramowych liści/piór)
 • Ma rdzeń i oplot
  • Rdzeń w sznurki plecionym może być :
   • Bawełniany
   • Poliestrowy
   • Mieszany (są w nim włókna bawełniane i np. poliestrowe)
   • Inny np. akrylowy
  • Oplot zwykle jest bawełniany (najczęściej to bawełna z recyklingu)

Na polskim rynku są dostępne sznurki plecione, których końcówki można rozczesać (są produkowane inną techniką niż standardowe sznurki plecione i nie mają rdzenia) - w naszym sklepie znajdziesz je w zakładce SZNUREK TKANY.

 

Sznurki plecione są bardzo chętnie wykorzystywane nie tylko do tworzenia makram, ale też do szydełkowania czy robienia na drutach.

 sznurki do szydełkowania, sznurek na szydełko, dywan ze sznurka

koszyk na szydełku, pokój dziecka w stylu boho

sznurek z rdzeniem do makramy, jaki sznurek do makramy wybrać, sznurek na początek, sznurek dla początkujących

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZALETY SZNURKA PLECIONEGO

 • Łatwy w rozwiązywaniu - w razie pomyłki będziesz mogła bez większych trudności rozwiązać węzeł i zacząć jeszcze raz
 • Nie rozwarstwia się ani nie rozkręca podczas pracy
 • Idealny dla początkujących - na nim najłatwiej nauczysz się wykonywać sploty, a Twoja praca będzie estetyczna
 • Jest najłatwiejszy w utrzymaniu go w czystości- trudniej od pozostałych rodzajów sznurka brudzi się i najłatwiej go wyprać (nawet w pralce!) 
 • Posiada rdzeń - który nie zawsze jest w tym samym kolorze co sznurek i może nieestetycznie wystawać, przez co trzeba go np. dociąć (wyciągasz kilka centymetrów rdzenia z oplotu, ucinasz rdzeń i zostaje sam oplot) lub zakończyć w inny sposób (np. użyć końcówek do sznurków, zawiązać supełki lub opleść końcówki innym sznurkiem )

 

WADY SZNURKA PLECIONEGO

 • Rozciąga się pod wpływem ciężaru - nie jest odpowiednim sznurkiem do tworzenia z niego np. kwietników na duże kwiaty, hamaków, leżaków czy huśtawek. Tu sprawdzi się sznurek tkany, 3PLY lub poliestrowy.
 • Nie można go rozczesać - sznurek pleciony nie jest przeznaczony do rozczesywania i nie stworzysz z niego makramowych listków
 • sznurek jest zwykle nawijany dosyć ciasno na szpule przez co gniecie się i odkształca - nie przeszkadza to w trakcie wyplatania makramy, ale gdy zakończysz pracę dobrze jest wyprostować go i przeprasować np. prostownicą do włosów. 

 Sznurek pleciony do makramy

Sznurki plecione są nawijane na szpule, albo na motki. Sznurki nawijane na szpule łatwo rozwiniesz, ale ich 1/3 szpuli będzie mocno pognieciona (taki sznurek musisz np. przeprasować prostownicą, naciągnąć, spryskać "żelazkiem w sprayu"). Przy sznurkach nawijanych na motki (jak np. Bobbiny) nie będziesz miała problemów z pogniecionym sznurkiem, ale za to czasem plącze się on przy rozwijaniu (mój trik - nigdy nie zdejmuj papierowej etykiety z takiego sznurka, znajdź końcówkę z supełkiem i tylko za nią wyciągaj sznurek. Pilnuj końcówki z supełkiem, bo gdy ją zgubisz podczas cięcia kolejnych sznurków, będzie Ci trudno ją odnaleźć, a rozcięcie sznurka w przypadkowym miejscu spowoduje plątanie się sznurka.)

 

Każdy inny... Różnice w sznurkach plecionych 

Każdy producent sznurka plecionego ma nieco inny sposób jego produkcji, dlatego sznurki różnią się między sobą m.in. grubością (sznurki różnych producentów mają nieco inne grubości, mimo, że wszędzie są opisywane jako 3mm lub 5mm - nie są to duże różnice, ale zauważysz je trzymając sznurki w dłoniach), gęstością i estetyką splotu czy jego rozciągliwością. 

Sznurki różnych producentów mają również inne odcienie, np. sznurek naturalny może być nieco jaśniejszy, bardziej surowy, raz mieć delikatny i waniliowy odcień, a innym razem sprawiać wrażenie brudnego i zależy to od partii przędzy jaką dany producent otrzyma po zamówieniu. 

 

producent sznurka bawełnianego do makramy

Sznurki poliestrowe/polipropylenowe do makramy

Zyskującymi na popularności sznurkami plecionym są sznurki poliestrowe lub polipropylenowe (mają za równo poliestrowy rdzeń jak i oplot - ich zaletą jest to, że nie chłoną wody i nie są podatne na rozciąganie, ale nieco trudniej się z nich wyplata - sznurki poliestrowe są bardziej śliskie niż sznurki bawełniane i trzeba nieco mocniej zaciskać na nich makramowe węzły).

W naszym sklepie znajdziesz kilka kolorów sznurków poliestrowych LovelyCottons, m.in Lniany i Waniliowy

 

Teraz o sznurku plecionym wiesz już naprawdę sporo. Jeśli masz jakieś pytania, napisz w komentarzu pod postem, chętnie na nie odpowiem.

 

Jeśli zainteresował Cię temat sznurków do makramy zapraszam Cię do pozostałych wpisów o sznurkach:

Sznurek skręcany - Jaki sznurek wybrać do makramowych listków

Sznurek 3PLY - potrójnie skręcany - Jaki sznurek jest najlepszy do huśtawek?

 

 

Miłego wyplatania!

Kasia z wstyluboho.

   

  Powrót do blogu

  Zostaw komentarz