Jak się przygotować do targów rękodzieła?

Jak się przygotować do targów rękodzieła?

Lato to czas wielu imprez plenerowych, targów, jarmarków i festynów. Takie wydarzenia organizowane w Twojej okolicy to idealne miejsca, żeby zaprezentować swoje prace szerszemu gronu odbiorców. W tym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci dobrze przygotować się do targów rękodzieła!

 

rękodzieło pomysł na biznes

Każde targi są nieco inaczej zorganizowane, dlatego dowiedz się gdzie dokładnie będzie się znajdowało Twoje stanowisko (na zewnątrz, w budynku, w namiocie, blisko innych zaplanowanych atrakcji czy na uboczu) i co zapewniają organizatorzy, żeby nie być niemile zaskoczonym już na miejscu. Dostęp do prądu, dodatkowe oświetlenie, regały, stoliki, krzesła, namioty, możliwość zakupu ciepłego posiłku czy napojów – to podstawowe informacje, które pomogą dobrze przygotować się i odpowiednio wcześnie zaplanować ewentualny zakup i transport wszystkich potrzebnych Ci rzeczy. Rozkładane krzesełko czy wieszak zmieści się do każdego samochodu, ale kilka regałów i stół już może stanowić nie lada wyzwanie.

 

Organizacja stanowiska

Zaplanuj jak ma wyglądać Twoje stanowisko, zastanów się jak najlepiej zaprezentujesz swoje produkty klientom i czym przyciągniesz ich uwagę. Jeśli tworzysz makramy, dobrym pomysłem może okazać się stworzenie „czegoś wow” – duża makrama w unikalnym kolorze? Ścianka ślubna lub makramowe tipi? Jeśli tylko masz miejsce na swoim stanowisku i czas na przygotowanie takiej dekoracji, warto w ten sposób przyciągnąć wzrok klientów.

sprzedaż rękodzieła

Jeśli planujesz mieć na swoim stanowisku stół, zadbaj o jego nakrycie. Długi aż do ziemi obrus to to, co na pewno Ci się przyda! Dlaczego? Pod stołem zyskujesz wtedy masę miejsca, które staje się całym Twoim zapleczem. Tam możesz schować np. dodatkowe materiały reklamowe, torebki na zakupione u Ciebie towary, drobne przekąski czy swoje prywatne rzeczy, np. sweter czy kubek z herbatą. Dzięki długiemu obrusowi Twoje stanowisko wygląda z daleka schludnie i czysto, a cały „bałagan” zostaje sprytnie ukryty.

Dobrze wygląda, gdy Twoje prace są rozłożone na kilku poziomach, coś leży, coś stoi, cos jest wyżej, coś niżej - tu z pomocą przyjdą Ci np. drewniane skrzynki, schodki, ekspozytory, niewielkie półki, a nawet kartonowe pudełka, do których pakujesz produkty. 

Jeśli sprzedajesz biżuterię lub ubrania koniecznie weź ze sobą lustro! Klient na pewno będzie chciał się przejrzeć i zobaczyć jak wygląda w danej rzeczy - to wręcz odruchowe zachowanie u większości z nas, dlatego bądź na to przygotowana.

targi rękodzieła

 

Cena na priv...

Uwielbiam rękodzieło i chętnie je kupuję, ale nic nie irytuje mnie (jak i zapewne wielu klientów) tak bardzo jak „bezcenność” czyli brak ceny na danym towarze. Ciągłe dopytywanie sprzedawcy, „a ile to kosztuje? A to? A tamto? A ta torebka? A ten naszyjnik?” jest bardzo męczące i zniechęca do podjęcia decyzji o zakupie. Rękodzieło ma to do siebie, że jego cena może być niebagatelna i nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na dokonanie zakupu w danej chwili. Po podaniu ceny zdarza się, że zapada ta niezręczna cisza… albo co gorsza komentarz w stylu „ooo to dużo”. Mając jawne ceny, po prostu unikasz tego typu sytuacji.

Po drugie, dzięki temu, że masz podane ceny, jesteś w stanie obsłużyć w tym samym czasie więcej osób. Wyobraź sobie, że rozmawiasz z kimś na temat swojego rękodzieła, okazje się, że ta osoba również coś tworzy, albo właśnie rozpoczęła swoją przygodę z makramą, rozmowa Cię wciąga, a w tym czasie przez Twoje stanowisko przewija się klika innych osób. Jest im niezręcznie przerywać Wam, żeby zapytać o cenę, nie wiedzą ile rzecz, która im się podoba, kosztuje i rezygnują idąc dalej. Może wrócą za 10 minut, może nie, może już wychodzili. Prawdopodobnie właśnie straciłaś klienta…

Jeśli cena jest jawna, klient wie czy może sobie na daną rzecz pozwolić i szybciej podejmuje decyzję o jej zakupie. Łatwiej jej mu wtedy przerwać Waszą rozmowę, ponieważ chce zapłacić, a nie tylko „zawracać Ci głowę, a nic nie kupić”.

Jeśli jesteśmy już przy dokonaniu zakupu – postaraj się, aby klienci mogli płacić u Ciebie bezgotówkowo. Naprawdę dużo osób preferuje płatności kartą, zbliżeniowo czy za pomocą BLIKa. Nie masz pewności czy na terenie targów będzie można znaleźć czynny bankomat, w którym na dodatek nie zabraknie gotówki. W dzisiejszych czasach terminalem może być nawet Twój smartfon, dlatego warto pomyśleć o tym rozwiązaniu wcześniej i być przygotowanym.

Miej też przygotowane odpowiednio dużo bilonu i banknotów o nominałach 10 i 20zł do wydawania – pamiętaj, że bankomat zwykle wypłaca banknoty 50zł i 100zł, a w połowie targów większość Twoich sąsiadów będzie w podobnej sytuacji „bo wszyscy płacą stówami” i możesz mieć problem z rozmienieniem u nich pieniędzy.

 

pierwsze targi rękodzieła

Reklama dźwignią handlu!

Targi i jarmarki to idealna okazja na zdobycie klientów, którzy zostaną z Tobą na dłużej, dlatego pamiętaj o materiałach reklamowych. Wizytówki, ulotki czy drobne gadżety to już podstawa. Zastanów się co możesz zaoferować klientowi, co zostanie z nim na dłużej i dzięki czemu będzie mógł wrócić do Ciebie klika dni czy nawet miesięcy po zakończeniu wydarzenia. Pomyśl jak się wyróżnić w tym tłumie kolorowych karteczek i krówek.

Z doświadczenia wiem, że ulotki czy wizytówki często są wyrzucane (poza tym nie jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie). Cukierki są dobre dla klientów, którzy już dokonali zakupu – miły, słodki gest, (chociaż nie każdy je lubi), inni najprawdopodobniej poczęstują się, a papierek z Twoim logo zniknie gdzieś na dnie ich kieszeni lub zostanie po prostu szybko wyrzucony.

Dobrym rozwiązaniem może być zachęcanie do polubienia Twojego profilu na Facebooku i Instagramie od razu – wtedy z większym prawdopodobieństwem klient będzie mógł zobaczyć Twoje przyszłe posty i pamiętać o Twojej marce. Jeśli wysyłasz newsletter – również zaproponuj zapisanie się do niego od razu. W ramach podziękowania możesz zaoferować drobny upominek lub zniżkę.

 

Co schodzi?

Jaki towar przygotować na targi rękodzieła? – to pytanie zadaje sobie każdy rękodzielnik, gdy tylko podejmie decyzję o wystawieniu swojego stoiska. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i prosta, bo wiele zależy od charakteru danej imprezy. Przede wszystkim musisz zastanowić się jakich klientów oczekujesz.

kiermasz rękodzieła

Czy są to osoby, które specjalnie wybierają się na targi, ponieważ są miłośnikami rękodzieła, (np. są dekoratorami, projektantami wnętrz, szukają produktów dla swoich klientów czy do swoich sklepów, są fotografami itp) i są przygotowane na jego zakup właśnie tam czy jednak będą to osoby, które szukają drobnych dodatków do świątecznych prezentów albo zaglądają do Ciebie przypadkiem, bo tak naprawdę przyszły na koncert. Jeśli wybierasz się na jarmark pierwszy raz i nie masz jeszcze swoich doświadczeń – przygotuj swoją ofertę w taki sposób, żeby klient miał szeroki wybór w zróżnicowanych półkach cenowych. Na festynach i imprezach plenerowych, których głównym tematem nie jest rękodzieło, bardziej schodzą rzeczy tańsze i sezonowe. Na letnie tego typu targi przygotuj np. makramowe torebki, dekoracje na taras, kwietniki, świeczniki, letnią biżuterię. Na targach zimowych skup się na ozdobach choinkowych, dekoracjach świątecznych, drobnych dodatkach do prezentów. 

Jeśli dopiero przygotowujesz swoją ofertę, stawiaj raczej na uniwersalne kolory (prawdopodobnie szybciej sprzedasz świeczniki w kolorze naturalnym niż w odcieniach błękitu czy fioletu, chociaż i te mogą znaleźć swoich fanów). Miej też przygotowane drobiazgi np. breloki, zakładki do książek, zawieszki itp.

 

Powodzenia!

Targi to dobra okazja do sezonowej sprzedaży swojego rękodzieła, wypromowania marki, czy nawet nawiązania długoterminowych współprac. Jeśli prowadzisz profile w social mediach koniecznie ogłoś na nich, że będziesz brała udział w danym wydarzeniu i zaproś na nie obserwujących, którzy już z Tobą są i śledzą Twoją twórczość - niektórzy bardzo chętnie spotykają się z rękodzielnikami na żywo! Na targi pojedź z kimś bliskim - mąż, przyjaciółka, córka... Ich pomoc może się okazać nieoceniona przy rozkładaniu i pakowaniu stoiska, a także wtedy, gdy będziesz potrzebowała chwili dla siebie na obiad czy toaletę. 

Nastaw się do targów jak do dobrej przygody, poszerzenia horyzontów i okazji do poznania nowych, cudownych ludzi, którzy tak jak Ty mają w sobie artystyczną duszę!

 

rękdozieło artyści
Powrót do blogu

Zostaw komentarz